niedziela, 30 września 2012

Spaghetti z pesto marchewkowym


SKŁADNIKI (na 2 porcje):
  •  80g solonych pistacji
  • 180-200g drobno startej marchwi (ok. 3 średniej wielkości)
  • 80g sera owczego Bryndza
  • 4-5 łyżek oliwy z oliwek
  • kilka kropel soku z cytryny
  • 1/2 łyżeczki świeżo startego korzenia imbiru
  • sól
  • pieprz
  • natka z pietruszki
  • 200g makaronu Spaghetti

  1.  Makaron ugotować al dente w osolonej wodzie.
  2. W moździerzu utrzeć obrane pistacje i Bryndzę na gładką masę.
  3. (Jeśli mamy wystarczająco duży moździerz, dalej w nim przygotowywać pesto, jeśli nie, całość przełożyć do miski) Dodać marchewkę, imbir, oliwę, sok z cytryny. Całość dobrze wymieszać i doprawić solą i pieprzem do smaku.
  4. Podawać od razu posypując porządną ilością grubo posiekanej natki pietruszki (nie sugerować się ilością na zdjęciu) UWAGA: pesto nie można podgrzewać z uwagi na Bryndzę, która zaczyna się wtedy ciągnąć jak żółty ser, uniemożliwiając połączenie pesto z makaronem.



czwartek, 27 września 2012

Linzer Torte




( Przepis pochodzi ze strony http://mojewypieki.blox.pl )
Ciasto to było znakomitym prezentem na Dzień Matki. Wklejam na nie przepis, póki sezon na maliny jeszcze trwa. Stanowi znakomity efekt wizualny i smakowy. Nie jest zbyt słodkie, oryginalne kruche ciasto i lekko kwaskowate malinowe nadzienie czynią je prawdziwą rozkoszą dla podniebienia. W oryginale, z którego korzystała pani Dorota z „moich wypieków” ciasto było pieczone w formie 30 x 20 cm. Piekąc w formie do tarty o średnicy 24 cm zostaje trochę ciasta, które można przeznaczyć na tartaletkę lub ciasteczka z dżemem malinowym, co ja także uczyniłam.




Składniki:

  • 255 g mąki pszennej
  • 60 g bułki tartej
  • 170 g zmielonych migdałów
  • 1 łyżeczka cynamonu
  • 1/8 łyżeczki gałki muszkatołowej
  • 1/8 łyżeczki ziela angielskiego
  • 225 g masła, o temp. Pokojowej + trochę do natłuszczenia formy
  • 120g cukru + dodatkowo na dżem malinowy (ilość według uznania)
  • 2 jajka
  • skórka otarta z jednej cytryny
  • ok. 1 kg świeżych lub mrożonych malin
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 1 łyżka mleka
  • Spora garść płatków migdałów
 


1. Przygotować dżem malinowy (lepiej robić go samemu niż kupować ze względu na mniejszą zawartość cukru): W garnuszki zagotować maliny. Gdy uzyskamy jednolitą masę, można przetrzeć ją przez sitko, by pozbyć się pestek, ale nie jest to konieczne. Dodać cukier i sok z cytryny. Trzymać na niewielkim ogniu, co jakiś czas mieszając, aż zgęstnieje

2.    W misce wymieszać mąkę, bułkę tartą, migdały, przyprawy. Wysypać na powierzchnię stolnicy
3.    Masło utrzeć z cukrem. Następnie dodać 1 jajko i skórkę z cytryny, dalej ucierając.
4.   Utarte masło dodać do mieszanki z mąką i rękoma zagnieść ciasto. Gotowe ciasto podzielić na pół, owinąć folią spożywczą i wstawić na przynajmniej 1 godz., a najlepiej na całą noc do lodówki.
5.   Jedną część ciasta rozwałkować i wyłożyć nim natłuszczoną masłem formę. Na ciasto nałożyć dżem malinowy.
6.    Rozwałkować drugą część schłodzonego ciasta i pociąć na paski szerokości ok. 1,5 cm. Układać je na wierzchu tarty tak, aby uzyskać kratkę.
7.  Zaraz przed pieczeniem ciasto posmarować z wierzchu roztrzepanym z 1 łyżką mleka jajkiem, a boki obsypać płatkami z migdałów.
8.    Piec 30-40 min w temp. 180°C, aż wierzch się przyrumieni, a dżem będzie delikatnie bulgotał.





środa, 26 września 2012

Risotto ze szpinakiem i kozim serem



Uwielbiam szpinak, jestem jego wielką fanką. Na niezbyt ciężki obiad postanowiłam więc skorzystać z przepisu Jamiego Olivera z jego książki „Gotuj z Oliverem” i przygotować to smaczne danie, chociaż nie zawsze słuchałam się mistrza, bo np. do bazy do risotto nie dodałam łodyg selera.



Składniki (na 8 porcji)

-na risotto bazę:

·         1 litr bulionu warzywnego lub drobiowego
·         2 łyżki oliwy
·         1 łyżka masła
·         1 duża cebula, obrana i drobno posiekana
·         4-5 łodyg selera naciowego, przyciętych i drobno posiekanych (ja nie dałam)
·         600g ryżu do risotto
·         250 ml wermutu lub wytrawnego białego wina

-reszta składników
·         1 ząbek czosnku
·         125g masła
·         Oliwa
·         Gałka muszkatołowa, starta
·         150g szpinaku, umytego i osuszonego (może być mrożony, wtedy potrzeba odpowiednio więcej gram)
·         Sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz
·         1-2 garście świeżo startego parmezanu, plus blok do starcia
·         1 cytryyna
·         200g miękkiego sera koziego, pokruszonego
·         Oliwa z pierwszego tłoczenia

1.    Na średnim ogniu rozgrzej głęboki rondel, wrzuć do niego łyżkę masła i wlej ok.2 łyżki oliwy, dodaj czosnek i sporą szczyptę startej gałki muszkatołowej. Kiedy masło się rozpuści, dodaj szpinak. Duś przez 5 minut cały czas mieszając, a najlepiej poruszając rondlem. Gdy liście szpinaku wypuszczą sok, ściemnieją i nabiorą aromatu, zmiksuj je blenderem lub drobno posiekaj, a nastepnie porządnie przypraw solą i pieprzem, by nie były mdłe

2.    Przygotuj risotto bazę. W tym celu rozgrzej w głębokiej patelni lub rondlu oliwę i masło, dodaj cebulę oraz seler i duś na małym ogniu do miękkości. Warzywa nie powinny się przyrumienić. Dodaj ryż (może skwierczeć i pryskać, więc lepiej uważaj) i zwiększ płomień palnika. Cały czas mieszaj, by warzywa i ryż nie przywarły do dna. Po chwili zdecydowanym ruchem wlej wermut lub wino i nie przestając mieszać czekaj, aż alkohol wyparuje. A ryż wchłonie piękny aromat. Zmniejsz płomień palnika, by ryż nie gotował się zbyt szybko, bo wtedy ziarna będą kleiste, a w środku twarde (nie gotuj go też na zbyt małym ogniu, bo uzyskasz pudding ryżowy) Do ryżu partiami (np. po 1 chochli) dodawaj bulion, czekaj aż ryż wchłonie płyn i wtedy dodaj kolejną partię. Może nie będziesz potrzebować całego bulionu. Ziarna mają być al dente, czyli miękkie, kremowe, nasiąknięte wywarem, ale nie rozgotowane. Konsystencja risotta nie powinna być zbyt gęsta.

3.  Wyłącz palnik, do ryżu dodaj szpinak, resztę masła i starty parmezan Wlej sok z ½ cytryny, wymieszaj, spróbuj i ewentualnie przypraw do smaku.  Przykryj rondel i daj risottu chwilę odpocząć. 

4.  Dodaj połowę sera koziego i starannie wymieszaj, by jednolicie połączył się z ryżem. Rozłóż risotto do głębokich talerzy. Posyp resztą sera, zetrzyj skórkę z cytryny i skrop oliwą z pierwszego tłoczenia. Obok postaw tarkę i blok parmezanu, by można było zetrzeć dodatkowo ser według uznania